Tech for Peace

Projektowy Open Call dla Ukrainy*

Dramat wojny w Ukrainie dotknął nas wszystkich. Z dnia na dzień rzuciliśmy się do pomocy, organizując zbiórki, udzielając się wolontariacko, goszcząc w naszych domach uchodźców.

Również my, zespół Sygnis SA, już od samego początku zaangażowaliśmy się we wsparcie Obywateli Ukrainy posiadaną technologią czy umiejętnościami projektowymi.

Podczas epidemii koronawirusa druk 3D doskonale sprawdził się jako narzędzie do szybkiego tworzenia funkcjonalnych obiektów. Technologia addytywna pozwoliła wyeliminować wiele problemów logistycznych, a rosnąca popularność drukarek 3D pozwoliła setkom ich użytkowników dołączyć się do akcji. Liczyła się przecież każda pomagająca medykom przyłbica.

Obecny kryzys jest poważniejszy, dlatego pora na jeszcze większą mobilizację. Czas wykorzystać technologię i pomysłowość, aby nieść realną pomoc!

Drukarze 3D!
Po raz kolejny macie możliwość pokazania, że druk 3D to nie tylko breloczki i plastikowe bibeloty, a bycie “makerem” to prawdziwa pasja i fach w ręku.

Projektanci!
Najwyższy czas wykorzystać nasze umiejętności. Pokazać, że tworzymy nie tylko “dizajnerskie produkty”, ale przede wszystkim innowacyjne, funkcjonalne rozwiązania, kluczowe w warunkach kryzysu.

Do dzieła! Slava Ukraini i nigdy więcej wojny!

* Nasz Open Call nie jest klasycznym konkursem. To interwencja – poszukiwanie możliwych form dla pomocy. Przewidujemy oczywiście nagrody rzeczowe oraz Galę Finałową, jednak pozytywnie zaopiniowane projekty będziemy wgrywać na stronę techagainsttanks.com od razu, przed ogłoszeniem wyników.
Liczy się przede wszystkim czas i skuteczność.

Ukraińcy to nasi sąsiedzi, są na wyciągnięcie ręki – zachęcamy wszystkich do bezpośredniego kontaktu z nimi i zaangażowania w wolontariat, żeby zrozumieć potrzeby ludzi skonfrontowanych z wojną i projektować świadomie. Zachęcamy także do kontaktu z organizacjami pomagającymi uchodźcom odnośnie ich zapotrzebowań, które da się rozwiązać prostymi projektami.

Najlepszym briefem jest śledzenie w internecie sytuacji w Ukrainie: historie ludzi, pospolite ruszenie i wola walki społeczeństwa ukraińskiego. Polecamy również prześledzić poczynania ruchu makerskiego – improwizowane akcesoria, adaptację obiektów z życia codziennego na potrzeby realiów wojennych.

W potrzebie na miejscu są: żołnierze, medycy, ludność cywilna.

W potrzebie u nas jest już niemal milion migrantów, a także wszyscy ludzie, którzy znajdują się jeszcze gdzieś w drodze, zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Działania projektowe przydadzą się zarówno teraz, jak i po zakończeniu wojny, kiedy nadejdzie wreszcie czas odbudowy.

NIE POSZUKUJEMY PROJEKTÓW BRONI.

Wierzymy w wartość ludzkiego życia i chcemy aktywnie pomagać w jego ochronie. Wspieramy pokój.
Nie szukamy też pomysłów kopiowanych z internetu, ale chętnie zobaczymy ich optymalizacje czy usprawnienia.*

Projektowanie to nie powielanie, a prawdziwa odpowiedzialność, która tutaj może mieć realny wpływ na ludzkie życie.

Projekty 3D powinny być zoptymalizowane do druku 3D (technologie FDM/SLS/MJF/SLA/DLP) dla współorganizowanej przez nas europejskiej sieci drukarzy 3D, skupiającej tak indywidualnych pasjonatów, jak i technologicznych liderów rynku.

Jesteśmy otwarci również na projekty 2D – przyda się każdy przejaw zaangażowania w pomoc ludziom w potrzebie.

* Poza repozytoriami modeli 3D takimi, jak Thingiverse.com warto zapoznać się też np. z szeroko komentowanym i krytykowanym “poradnikiem” Anarchist Cookbook, aby nie powielać zawartych w nim pomysłów, zwłaszcza tych niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi.

  • PERSONAL PROTECTION
    Projekty zarówno dla walczących, jak i ludności cywilnej, pomagające w ochronie zdrowia i życia swojego i innych. Narzędzie ochrony w sytuacji walk miejskich: osłony, obiekty dywersyjne, zwiadowcze, etc.
  • MEDICAL
    Wsparcie dla szpitali w warunkach kryzysu oraz dla szpitali i medyków polowych, osprzęt około-medyczny.
  • REFUGEE SUPPORT
    Wsparcie dla uchodźców, zarówno tych w drodze, jak i już przebywających poza swoją ojczyzną – nie tylko produkty, ale też informatory, mapy etc.
  • POST-CONFLICT REHABILITATION
    Wszystko, co może przydać się do odbudowy kraju po wojnie.
  • PEACE PROPAGANDA
    Wszyscy jesteśmy pod wpływem pozytywnych wiadomości napływających z Ukrainy, zdjęć, plakatów, nagrań. Z chęcią będziemy promować więcej takich treści, motywujących do działania i pokazujących Ukraińcom, że mogą na nas liczyć. Mile widziane są wszelkie pomysły, które mogą pomóc w aktywizacji ludzi, organizacji i koordynacji wolontariuszy.
  • INNE
    Jeśli Twój pomysł nie mieści się w żadnej z powyższych kategorii lub oscyluje pomiędzy kilkoma – zgłoś go w tej kategorii.

Jeśli wiesz bezpośrednio od osób dotkniętych konfliktem czy zaangażowanych w pomoc, że brakuje im konkretnych niedostępnych rozwiązań projektowych, nie wahaj się napisać do nas od razu na opencall.ua@sygnis.pl, podając źródło informacji – w naszym Open Callu liczy się przede wszystkim szansa na konkretną pomoc

Modele 3D w formacie STL (oraz ew. STEP lub otwarte pliki CAD-owskie) wraz z tłumaczącą je dokumentacją, wizualizacjami i opisami.

Materiały 2D (informatory, ulotki, mapy, plakaty) w formacie PDF.

  • PRAKTYCZNOŚĆ I POTENCJAŁ WDROŻENIOWY
    Podstawowym kryterium jest tutaj skuteczność/praktyczność/przydatność proponowanego rozwiązania i realna szansa jego wdrożenia, zarówno w naszych warunkach, jak i u osób dzielnie działających w pobliżu linii frontu.
  • ORYGINALNOŚĆ POMYSŁU
  • CZYTELNOŚĆ PREZENTACJI
    Projekty muszą być zaprezentowane w sposób pozwalający na pełne zrozumienie przez docelowych użytkowników w warunkach kryzysu. Warto myśleć przede wszystkim o nich. Mile widziane są instrukcje wytwarzania i użytkowania.
  • Nie będziemy brać pod uwagę estetyki prezentacji i jakości renderów. W jury zasiada zaledwie jeden utytułowany projektant – reszta to ludzie z doświadczeniem praktycznym, którzy położą nacisk przede wszystkim na przydatność i technologiczne dopracowanie zgłoszeń.
  • Eksperci druku 3D z SYGNIS S.A.
  • dr hab. Daniel Zieliński, Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie
  • kpt. lek. Magdalena Kozak – specjalista medycyny ratunkowej
  • Aktywni członkowie polskich służb wojskowych, incognito
  • Aktywni członkowie ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej, incognito
  • Dariusz Aksamit, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki

Nasz Open Call adresowany jest przede wszystkim do ludzi, dla których nagrodą jest świadomość, że ich projekt uratował albo wyraźnie ułatwił choćby jedno ludzkie życie. Sami działamy właśnie z takim przeświadczeniem, inwestując środki i nie oczekując finansowego zwrotu tej inwestycji.

Wszystkie pozytywnie zaopiniowane projekty upublicznimy na naszym repozytorium techagainsttanks.com oraz w ramach europejskiego projektu www.3yourmind.com/stand-with-ukraine, aby umożliwić ich produkcję drukarzom 3D i firmom z branży w Ukrainie, Polsce i reszcie Europy.

Projekty będą przez nas promowane również w naszych mediach społecznościowych, z tagowaniem ich autorów. Wszystkich uczestników zapraszamy do Hall of Fame na stronie inicjatywy.

W ramach Open Calla przyznane zostaną 3 pierwsze miejsca oraz stosowna ilość wyróżnień, zależnie od poziomu zgłoszeń.

  • Drukarka 3D FDM Adventurer 3
  • Drukarka 3D LCD Foto 6.0
  • Bony na zakupy w Sklepie Sygnis
  • Bony na darmowy wydruk dowolnego wybranego modelu
    (w technologiach i gabarytach umożliwiających produkcję na maszynach z parku produkcyjnego Sygnis)
  • Możliwość prezentacji swojego projektu podczas Gali Finałowej w Cambridge Innovation Center w Warszawie.

Jeśli chcesz wesprzeć naszą inicjatywę i ufundować dodatkowe nagrody jako Sponsor Honorowy – napisz do nas na help.ua@sygnis.pl.

11 marca 2022 r.
Oficjalny start akcji.

ZMIANA TERMINU: 26 czerwca 2022 r.
Deadline dla nadsyłania pomysłów – bliski termin, ale w sytuacji wojny liczy się każdy dzień.
(Projekty przesyłane po terminie nadal będą przez nas rozpatrywane i mają możliwość wdrożenia – nie wezmą jednak udziału w części konkursowej)

TBA
Obrady jury (on-line)

TBA
Gala Finałowa