Projekty

poniżej znajdziesz listę naszych projektów

Wydruki 3D dla Sił Powietrznych

Zrealizowaliśmy objęty NDA projekt masowej produkcji części dla sił powietrznych armii ukraińskiej. Ze względu na obowiązek zachowania tajemnicy nie została przygotowana dokumentacja fotograficzna. Na komplet zamówienia składało się 5 części. Wyprodukowaliśmy łącznie 5 000 kompletów, a zatem 25 000 wydruków 3D, które trafiły na front.

Opaska uciskowa

Autorski projekt drukowanej 3D w pełni funkcjonalnej opaski uciskowej. Problem z dostępnością rozwiązań rynkowych skłonił nas do przeanalizowania od podstaw procesu produkcji opasek uciskowych i stworzenia unikatowej propozycji. Stazy ratują życie, dlatego poddaliśmy projekt rygorystycznym testom i dogłębnej weryfikacji specjalistów medycznych i wojskowych.

Wykonanie prototypu zajęło nam dwa miesiące. Ostateczna wersja prototypu przeszła laboratoryjne testy materiałowe, badania rozkładu nacisku i testy w komory starzeniowej. W oparciu o powyższe badania przygotowujemy publikację naukową dokumentującą ich rezultaty.

Wkrótce rusza masowa produkcja projektu.

Dron zwiadowczy

Zaprojektowaliśmy drona zwiadowczego drukowanego 3D. Zapotrzebowanie na drony pojawiło się już na samym początku konfliktu. Nasze rozwiązanie, przygotowywane w konsultacji z wojskowym inżynierem lotnictwa, osiąga średni czas lotu 4h, zasięg około 15 kilometrów i posiada autorską elektronikę, uniemożliwiającą śledzenie i przechwytywanie pojazdu.

Pomoc dla drukarzy 3D ze Lwowa

Przekazaliśmy 20 przemysłowych drukarek 3D FDM i ponad tonę filamentów dla drukarzy 3D z Ukrainy. Wykonują oni projekty dla Armii Ukraińskiej, Wojska Obrony terytorialnej i na potrzeby pomocy humanitarnej. Masowo produkują oni również izraelskie bandaże i wysyłają na front.

Aby zorganizować transport, w zaledwie kilka dni od wybuchu wojny zakupiliśmy autokar, wysłaliśmy sprzęt i materiały za wschodnią granicę, a sam autokar został przekazany stronie ukraińskiej. Obecnie funkcjonuje on wahadłowo, przewożąc ludność z głębi Ukrainy na granicę z Polską. Podczas powrotu dostarcza towary zabrane z przejścia granicznego, dostarczając je do odpowiednich koordynatorów.

Akcesoria do AK47

W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie na części zamienne i akcesoria do karabinów AK47, wykonaliśmy drukowane 3D uchwyty na celownik, kolby i magazynki.

Wkrótce ruszamy z masową produkcją.

Peryskopy

Opracowaliśmy jedno z pierwszych opublikowanych online rozwiązań drukowanego 3D peryskopu na potrzeby zarówno cywili, jak i wojskowych do celów zwiadowczych. Zoptymalizowaliśmy konstrukcję pod kątem wytrzymałości i łatwości drukowania. Model jest łatwo adaptowalny na rury z tworzywa o różnej objętości.

Nakolanniki / nałokietniki

Opracowaliśmy jedno z pierwszych opublikowanych online rozwiązań drukowanych 3D ochraniaczy na łokcie i kolana. Jako pierwsi zaproponowaliśmy również metodę optymalizacji procesu produkcji – ochraniacze są drukowane na płasko, a następnie kształtowane na ciepło, przy wykorzystaniu grzanego stołu drukarki FDM.

Nasz model 3D zapoczątkował trend projektowy, doczekał się kilku modyfikacji i wariacji, a także jest produkowany przez drukarzy 3D w Polsce, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

Zdalnie kontrolowane kamery

Jeden z członków naszej sieci wpadł na pomysł, by wykorzystać część elektroniki z dronów do skonstruowania zdalnie sterowanych kamer. Pomysł polega na umieszczeniu dowolnie wybranej kamery (termowizyjnej, full HD itp.) na prostym, wydrukowanym w 3D stelażu z dwoma serwomechanizmami, wyposażonymi w baterię i nadajnik. Można je obsługiwać za pomocą dowolnego standardowego kontrolera drona, przy czym do jednego kontrolera można podłączyć do 6 kamer.

Autor szacuje, że zasięg takiego urządzenia wynosiłby ok. 2-3 km, co powinno pozwolić na dość dobre możliwości obserwacyjne, zwłaszcza dla ochrony manewrujących jednostek piechoty. Jesteśmy w trakcie weryfikacji projektu.